Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 30, 2020 in Nieruchomości i budowa |

Jak zadbać o basen w ogrodzie?

Jak zadbać o basen w ogrodzie?

Upalne lato i możliwość skorzystania z basenu we własnym ogrodzie to kusząca wizja. Aby jednak móc cieszyć się nią w pełni, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym kąpiele w basenie staną się przyjemniejsze. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, posiadając basen w ogrodzie i jak zadbać o jego prawidłowa pielęgnację?

W trosce o czystą wodę

Pierwszym aspektem, jaki zwykle bierzemy pod lupę, chcą zadbać o basen, jest stan znajdującej się w nim wody – i nic w tym dziwnego. Jeśli do jego wnętrza dostaną się liście, owady lub inne zanieczyszczenia, raczej trudno będzie nam znaleźć ochotnika, który zechciałby skorzystać z kąpieli. Sposób ochrony przed zanieczyszczeniem powinniśmy dobrać do typu basenu. Rozporowe i dmuchane baseny ogrodowe możemy przykryć specjalną osłoną. Sprawdzi się ona również w przypadku, gdy posiadamy większy wariant stelażowy. Ciekawą alternatywą dla osłony, która unosi się na tafli wody, chroniąc ja przed zanieczyszczeniami, może okazać się praktyczne i mobilne zadaszenie.

Ochrona przed glonami

Warto mieć na uwadze fakt, że nawet najbardziej profesjonalne zadaszenie czy wykonana z najwyższej jakości materiałów osłona nie będą w stanie ochronić naszego basenu przed szczególnym typem zanieczyszczeń – glonami. Ich pojawienie się jest niemal nieuniknione w przypadku długo stojącej wody, dlatego dobrym pomysłem będzie, jeśli baseny ogrodowe wyposażymy w filtr o odpowiedniej mocy. Specjaliści w sklepie z wyposażeniem ogrodniczym z pewnością będą w stanie pomóc dobrać nam ten, który dopasowany będzie do pojemności basenu. Innym rozwiązaniem są preparaty chemiczne uzdatniające wodę i hamujące rozwój glonów. Natomiast w przypadku, gdy posiadamy niewielki dmuchany basen, który służy naszym pociechom jako wodny plac zabaw, najlepszym rozwiązaniem może okazać się regularna wymiana wody.

Uszkodzenia mechaniczne

Aby zatroszczyć się o posiadany basen w pełni, upewnijmy się, ze podczas użytkowania nie jest on narażony na uszkodzenia mechaniczne. Zminimalizujemy to ryzyko przenośne baseny dmuchane, rozporowe lub stelażowe ustawmy na jednolitym, płaskim podłożu, z którego wcześniej usuniemy niebezpieczne elementy – np. kamienie o ostrych krawędziach czy gałęzie. W przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami basenu wbudowanego np. w przestrzeń tarasu, także zwróćmy uwagę na stan jego powierzchni, a także samą nieckę basenową. Wszelkie zlokalizowane uszkodzenia lub rysy postarajmy się usunąć tak szybko, jak to możliwe – zanim drobny problem przerodzi się w poważną i kosztowną w naprawie usterkę.