Przebudowa domu a pozwolenie
Nie od dziś ustanowione prawo rządzi sferą budowlaną a w sytuacji, gdy dana osoba mieszka w starym domu i chciałaby doprowadzić do jego rozbudowy, musi liczyć się z pewnymi bardzo ważnymi kwestiami. Niezwykle ważne w tym przypadku jest to, czy w takim przypadku należy starać się o pozwolenie na budowę, czy wystarczyć może same zgłoszenie takiego faktu. Jak to wygląda zatem w rzeczywistości?
Remont domu a pozwolenie na budowę
W czasie wolnym od pracy wiele osób decyduje się na wymianę kafelek, podłóg, malowanie ścian, a także na wymianę okien. Nikt nie zastanawia się jednak nad tym, czy takie prace budowlane wymagają uzyskania specjalnego pozwolenia. Czy wykonywanie takich prac zobowiązuje jednak do podjęcia jakichkolwiek kroków prawnych? W przypadku niektórych prac konieczne jest zgłoszenie tego faktu w odpowiedniej instytucji. Chodzi tutaj w szczególności o malowanie oraz ocieplanie elewacji, wymianę grzejników wymianą pokrycia dachowego, tynkowanie i ocieplanie wewnętrznych ścian, modernizację lub naprawę kotłowni, a także wymianę okien dachowych. Z kolei, jeśli chodzi o pozwolenie, to należy je uzyskać w takich sytuacjach jak konieczność wymiany lub montażu instalacji gazowej, wymiany okien o innych rozmiarach niż te, które zamontowane były dotychczas, a także w przypadku ocieplania elewacji budynku, który przekracza 12 metrów wysokości.
Co z adaptacją poddasza?
Wiele budowanych w dawnych czasach budynków posiada poddasze, które nie zawsze zostaje urządzone w tym samym czasie co pozostałe pomieszczenia. Jeśli po pewnym czasie okaże się, że poddasze będzie musiało zostać zaadaptowane, to przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy zorientować się, czy taki krok będzie wymagał uzyskania pozwolenia. Przed podjęciem prac na poddaszu konieczne jest poznanie warunków technicznych budynku. Jeśli poddasze będzie wykorzystywane w celach typowo mieszkalnych, należy przede wszystkim sprawdzić, jaka jest jego wysokość, gdyż zgodnie z prawem pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu muszą mieć co najmniej 2 metry wysokości. Bardzo ważne jest również sprawdzenie stanu technicznego połaci dachowej. Jest to ważne z tego względu, ponieważ zadaszenie powinno wykazywać idealną izolację nie tylko termiczną, ale również przeciwdeszczową oraz przeciwwilgociową. Kolejnym warunkiem technicznym, jaki należy spełnić to zorientowanie się, czy do poddasza możliwe będzie poprowadzenie wszystkich niezbędnych mediów (prąd, woda, ogrzewanie). Zgodnie z prawem w przypadku chęci zmiany sposobu użytkowania poddasza wystarczy ten fakt zgłosić w urzędzie miasta, natomiast pozwolenie na budowę niezbędne jest wówczas, gdy przebudowa poddasza będzie wiązała się z określony pracami budowlanymi.
Najnowsze komentarze