Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 8, 2020 in Okna |

Żaluzje drewniane, bambusowe czy aluminiowe? Jakie żaluzje wybrać do domu?

Żaluzje drewniane, bambusowe czy aluminiowe? Jakie żaluzje wybrać do domu?

Żaluzje pełnią funkcję praktyczną, a oprócz tego wpływają też na wystrój wnętrz. Z jakiego materiału żaluzje najlepiej wybrać – drewna, bambusa czy aluminium?

Żaluzje drewniane

Drewniane żaluzje składają się z listewek, maskownicy, sznurka do podnoszenia i pokrętła, pozwalającego na regulację ułożenia listewek. Drewniane żaluzje są dosyć ciężkie. Ich waga to około 4 kg/m2, co daje się odczuć przy większych wymiarach.

Zaletą drewna jest trwałość, ale też naturalne piękno. Wykonane z niego żaluzje odznaczają się dużą estetyką. Pozytywnie wpływają na wystrój, sprawiając, że wnętrza robią cieplejsze i przytulniejsze wrażenie. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, ale nieźle wkomponowują się też w aranżacje minimalistyczne, takie, jakie spotyka się we wnętrzach w stylu skandynawskim.

Aby były jak najlepiej dopasowane do wnętrza, żaluzje drewniane dobrze wykonać na zamówienie (dom-partner.eu). Decydując się na takie żaluzje, trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem wrażliwym na niektóre czynniki, dlatego nie powinno się narażać go na kontakt z wodą lub dymem. Z tego względu mogą nie być dobrym wyborem do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza. Takie żaluzje powinno się też pielęgnować przy użyciu impregnatów.

Żaluzje bambusowe

Żaluzje bambusowe są lżejsze od drewnianych (ważą około 2 kg/m2), a także zajmują po zwinięciu mniej miejsca niż drewniane. Jeśli chodzi o ich estetykę, to dobrze sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu orientalnym, ale tak naprawdę jest to rozwiązanie uniwersalne, które zda egzamin również w przypadku innych koncepcji aranżacyjnych i wielu różnych pomieszczeń.

Żaluzje bambusowe występują w dużej różnorodności odcieni, nadających wpadającemu przez okno światłu ciepłego charakteru. Kolor można dobrać ciemniejszy lub jaśniejszy w zależności od tego, jak wiele światła i przez jak długi czas wpada dziennie do pomieszczenia.

Żaluzje aluminiowe

Takie żaluzje nie wszystkim dobrze się kojarzą. Dla wielu nie byłyby pierwszym wyborem. Aluminium wydaje się być mniej trwałym materiałem niż drewno czy bambus, a estetycznie przywodzić może na myśl czasy PRL-u.

A jednak aluminium wraca do łask. Takie żaluzje są obecnie uważane za nowoczesne. Materiał, z którego są zrobione, jest obecnie wyższej jakości. Jest też trwalszy. Aluminiowe żaluzje mają też tę przewagę, że bardzo łatwo je pielęgnować i utrzymać w czystości. Z tego względu wykorzystuje się je przede wszystkim w łazienkach, kuchniach i garażach.

Takie żaluzje dobrze sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym, ale nie tylko. Dziś aluminium nie musi koniecznie iść w parze z zimnym, metalicznym odcieniem. Obecnie występują w różnych kolorach.

Jakie jeszcze żaluzje można wybrać?

Żaluzje drewniane, bambusowe i aluminiowe to jeszcze nie wszystkie, jakie możemy wybrać. Dostępne są także żaluzje tekstylne, złożone z pionowych pasów, wyjątkowo skutecznie chroniące przed światłem. Z kolei żaluzje fasadowe, montowane na zewnątrz, chronią mieszkanie przed nadmiernym nasłonecznieniem. Żaluzje skórzane lub tekstylne są wyjątkowo eleganckie, dlatego stosuje się je w gabinetach, hotelach i ekskluzywnych rezydencjach. Żaluzje plisowane to typ, który może być czyszczony i prany.