Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 15, 2021 in Wnętrze |

Jak często należy zmieniać filtr HEPA?

Jak często należy zmieniać filtr HEPA?

Większość, jeśli nie wszyscy specjaliści od sprzątania, powie Ci, że najbardziej wydajnym rodzajem filtra, jaki może mieć odkurzacz, jest wysokowydajny filtr cząstek stałych lub filtr HEPA. Filtr HEPA może w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony jakości powietrza w pomieszczeniach i może odfiltrować i wychwycić nawet najmniejsze cząsteczki przez prawie 100 procent czasu. Mogą uwięzić dym, bakterie, pleśń, pyłki, roztocza i różne inne mikroskopijne cząsteczki. Z czasem jednak filtr HEPA będzie wymagał wymiany. Konieczna jest ich wymiana, aby podciśnienie działało z maksymalną wydajnością. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak wygląda wymiana filtra powietrza hepa w odkurzaczu.

Zmieniaj co dwa do trzech lat.

Jeśli używasz odkurzacza z filtrem HEPA w warunkach ściśle mieszkalnych, filtr powinien wystarczyć na około dwa do trzech lat, zanim będziesz musiał go wymienić. Zależy to od tego, ile go używasz, ale regularne stosowanie oparte na przeciętnym harmonogramie czyszczenia powinno sprawić, że będzie działać przez od 24 do 36 miesięcy.

Użytek komercyjny.

Jeśli używasz odkurzacza z filtrem HEPA w warunkach komercyjnych, filtr powinien być wymieniany znacznie częściej niż raz na dwa do trzech lat. Jeśli jest używany w miejscu pracy i używany codziennie, należy sprawdzać filtr co sześć miesięcy. Jeśli wygląda na zabrudzony, należy go wymienić. Jeśli nie, możesz raz w roku wymienić filtr HEPA w warunkach komercyjnych.

Jeśli czujesz brzydki zapach, czas na wymianę.

Dobrze jest wiedzieć, jak długo wytrzymują filtry HEPA, ale jeśli zaczniesz korzystać z odkurzacza i zauważysz zapach stęchlizny, istnieje duża szansa, że filtr HEPA nie działa już skutecznie i należy go teraz wymienić. Test zapachu może wskazywać, że nadszedł czas, aby wymienić filtr przed rokiem (w przypadku użytku komercyjnego) i przed dwoma do trzech lat (w przypadku użytku domowego).

Filtry wstępne węglowe.

Niektóre systemy filtracji HEPA oferują opcję posiadania dodatkowej warstwy filtracji w postaci filtra wstępnego węglowego. Filtry wstępne węglowe to doskonałe opcje usuwania zapachów z powietrza. Podobnie jak filtr HEPA, filtry węglowe również należy wymieniać co roku (do użytku komercyjnego) lub raz na dwa do trzech lat (do użytku domowego).

Zdolność filtrów HEPA do usuwania mikroskopijnych cząstek nie ma sobie równych, a jakość powietrza, zdolność do oddychania i ogólna czystość Twojego domu lub firmy znacznie się poprawiły. Pamiętaj o powyższych wskazówkach, kiedy należy zmienić filtr.