Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 2, 2019 in Wnętrze |

Panele podłogowe w mieszkaniu

Panele podłogowe w mieszkaniu

Aranżacja każdego mieszkania to nie lada wyzwanie dla niejednej osoby, jednak bardzo często zdarza się tak, że po latach należy przeprowadzić gruntowny remont. W wielu przypadkach interwencji wymaga znajdująca się w mieszkaniu podłoga, która z uwagi na ciężar, jaki musi znosić, a także na chodzenie po niej dosyć często ulega uszkodzeniu. W takim przypadku warto rozważyć możliwość zastosowania paneli. Dlaczego warto jednak zdecydować się na panele i jakich ich rodzaje można obecnie znaleźć w sklepach?

Zalety paneli podłogowych

Jeśli chodzi o panele na podłodze, to układa się je w bardzo prosty sposób i nie wymagają one lakierowania, klejenia, czy też cyklinowania. W każdym momencie można je bez problemu zdemontować, co najczęściej dzieje się wtedy, gdy się zniszczą lub gdy przestają pasować do aranżacji danego pomieszczenia. Dostępne obecnie w sklepach panele podłogowe mogą mieć długość od 80 do 260 cm a ich szerokość wacha się pomiędzy 15 a 40 cm. Można znaleźć zarówno panele imitujące naturalny wygląd określonego rodzaju drewna, jak i takie przypominające wiekowe deski. Wybór uzależniony jest głównie od indywidualnych preferencji. Na jaki rodzaj paneli warto się jednak zdecydować? Wybór może sprawić wiele problemów, dlatego też warto sprawdzić, czym się charakteryzują panele drewniane i panele laminowane.

Panele drewniane

Najczęściej składają się z trzech warstw, a mianowicie ze sklejki, cienkiej listewki z miękkiego drewna, a także kilkumilimetrowej warstwy utwardzonego drewna. Powleka się je z kolei olejem lub matowym, błyszczącym czy też półmatowym lakierem. Podczas zakupu takich paneli warto zwrócić uwagę na ich trwałość oraz odporność na różnego rodzaju uszkodzenia a parametry te mierzy się w tzw. skali Brinella. W jaki jednak sposób można sprawdzić ten parametr? Wystarczy jedynie spojrzeć na opakowanie, poszukując sygnatury BHN. Im liczba jest wyższa, tym dany panel podłogowy jest solidniejszy. Najwyższej jakości są obecnie panele o numerze 4, które produkuje się z egzotycznego drewna (jojoba, wenge). Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest grubość i liczba zastosowanych warstw lakieru. Produkty, które zostały zabezpieczone kilkoma warstwami lakieru, które dodatkowo zostały utwardzone promieniami UV, odznaczają się największą trwałością, więc takich należy właśnie szukać.

Panele laminowane

Podobnie jak panele drewniane mają one trzy warstwy, jednak dolną warstwę stanowi sztuczne tworzywo, natomiat środek najczęściej wykonany jest z płyty MDF. Jeśli chodzi natomiast o wierzch takiej paneli, to jest ona wykonana z odpornego na ścieranie laminatu. Panele laminowane są znacznie tańsze od tych drewnianych, dlatego też znacznie większa liczba osób decyduje się właśnie na ich zakup.