Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 11, 2019 in Wnętrze |

Niezwykłe szopki bożonarodzeniowe

Niezwykłe szopki bożonarodzeniowe

Niektóre tradycje w Polsce zanikają. Dzieje się tak na przykład z kolędowaniem. Dawniej, kolędnicy byli chętnie zapraszani i sowicie wynagradzani. Nieufność i lęki społeczne zamykają nas często w domach. Jeśli nie chcemy przyjmować kolędników, możemy tradycję uczcić w inny sposób. Pójście na wystawę, gdzie obejrzymy szopki bożonarodzeniowe będzie dobrym pomysłem.
Taka forma zachwyci najmłodszych. Są oni zafascynowani widokiem stajenki z postaciami i zwierzętami. Szczególnie ruchome szopki, które można obejrzeć we Wrocławiu, co roku przyciągają rzesze rodzin z dziećmi.
Niemniej piękne są szopki krakowskie. Będąc na wycieczce w tym mieście możemy kupić w Sukiennicach szopki bożonarodzeniowe w różnych cenach. Wykonane z kolorowych papierków będą najtańsze. Sporadycznie się zdarza, że można kupić ruchome szopki, ale jeśli na taką trafimy, może być to wydatek rzędu kilkuset złotych.

 

Szopki bożonarodzeniowe znajdziemy także wśród dziecięcych zabawek. Co prawda, nie będą to kunsztowne szopki krakowskie, ale najprostsze modele, nieraz do samodzielnego złożenia.
Jeśli mamy pomysł na zrobienie stajenki, możemy pokusić się o własnoręczne wykonanie. Takie szopki bożonarodzeniowe stanowią bardzo oryginalną ozdobę.
W wielu szkołach w okresie przedświątecznym są organizowane konkursy na szopki. Wśród nich są także ruchome szopki wykonane przez uczniów. Dzieci mają fantastyczne pomysły. Czasami, aby coś takiego powstało potrzebna jest pomoc dorosłego.
Pięknym zwyczajem są żywe szopki bożonarodzeniowe w miastach. Obok wystawy, gdzie można obejrzeć szopki krakowskie, jest to jedna z najatrakcyjniejszych form, która gromadzi ogromną widownię.
Warto kultywować tradycję, zwłaszcza taką, która wnosi w nasze życie spokój i radość. Ważne jest też, abyśmy umieli przekazać następnemu pokoleniu wartości związane z tradycjami i dziedzictwem kulturowym. To pomaga odnajdywać tożsamość i daje poczucie przynależności.