Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 30, 2020 in Wnętrze |

Kolory ścian.

Kolory ścian.

Kolory ścian nadają każdemu pomieszczeniu odpowiedni klimat. Niektóre barwy działają kojąco, inne ożywiają, a jeszcze inne pobudzają nasz apetyt.

WYBÓR KOLORU FARB NA ŚCIANY

Każdy z nas ma takie kolory, które odpowiadają mu bardziej oraz takie, do których nie pałamy zbyt dużym entuzjazmem. Jest to całkowicie normalne i w sytuacji wyboru koloru farby na ścianę możemy wziąć to pod uwagę. Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się jednak czegoś więcej o samych barwach.

Istnieją kolory, które mają różne działanie. Niektóre mogą wywoływać w nas agresję, a inne wręcz przeciwnie – uspokajać. Oczywiście ich działanie nie zawsze musi być widoczne na naszym przykładzie. W wielu filmach lub bajkach można zobaczyć byka, który bardzo agresywnie reaguje na kolor czerwony. Dzieje się tak m.in. dlatego, ponieważ kolor ten wywołuje u nich pobudzenie. Nam ludziom barwy również mogą przywoływać różne skojarzenia, odczucia lub emocje.

KOLOR POBUDZAJĄCY, USPOKAJAJĄCY ORAZ NEUTRALNY

Najbardziej znanym kolorem, który ma działanie pobudzające jest kolor czerwony. Czerwona farba na ściany zachęci nas do różnych aktywności. Niestety przebywanie zbyt dużej ilości czasu w pomieszczeniu z tym kolorem może wywoływać u nas uczucie bardzo dużego pobudzenia, a nawet agresji.

Kolory, które mają bardzo duże działanie uspokajające, to niebieski oraz zielony. Warto, aby wybrać dla siebie jak najlepszy odcień tych barw. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to my będziemy głównie przebywać w pomieszczeniach w tych kolorach. Jeśli planujemy remont pokoju dziecka i jest ono wystarczająco duże, to warto zabrać je do sklepu, aby pomogło nam w wybraniu takiego koloru, bądź odcienia, które najbardziej mu pasuje. Nikt nie chciałby z pewnością przebywać w pomieszczeniu z kolorami ścian, które mu się nie podobają.

Najbardziej neutralnym kolorem jest szary. Szara farba do ścian pozwoli na stworzenie jedynego w swoim rodzaju klimatu. Jest to bardzo ciekawy kolor, który pasuje właściwie do każdego pomieszczenia.

PRÓBKI FARB DO ŚCIAN

Jeśli nie wiemy, jaki do końca kolor będzie najlepiej pasował do danego pomieszczenia w naszym domu – warto zastanowić się nad kupnem próbki danej farby. Zakup ten pozwoli nam na wypróbowanie oraz zobaczenie, który kolor będzie o prostu najlepszy. Istnieją również różne aplikacje, które pozwalają na sprawdzenie, jak dane pomieszczenie będzie się prezentowało po nałożeniu danego koloru.

KUPNO FARB DO ŚCIAN

W celu zakupienia farby do ścian najlepiej udać się do sklepu stacjonarnego. W sklepach budowlanych znajdziemy bowiem cały wachlarz barw oraz specjalne książki/broszurki, czy też pomalowane kawałki ścian w danym kolorze. Warto to wszystko zobaczyć, ponieważ niektóre kolory farb wyglądają inaczej, gdy są w postaci płynnej, a jeszcze inaczej, gdy wyschną. Warto więc oglądać kolory, które zostały nałożone już na ściany i które całkowicie już wyschły. Pozwoli nam to na wybranie naszego najlepszego koloru.