Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 23, 2021 in Wnętrze |

Jak zaaranżować niewielki salon?

Jak zaaranżować niewielki salon?

Mała powierzchnia salonu może sprawiać wiele problemów w trakcie aranżacji. To pomieszczenie, które często pełni kilka różnych funkcji – miejsca popołudniowego odpoczynku, jadalni, pokoju dziennego i biura. Przedstawiamy 6 sposobów na zaoszczędzenie miejsca i zaaranżowanie wygodnego małego salonu.

1. Składane meble

W niewielkich salonach świetnie sprawdzą się składane meble, takie jak stoły i krzesła. Krzesła do jadalni składane, gdy są niepotrzebne, można przechowywać w szafie, w piwnicy lub w schowku w wypoczynku. W małych pomieszczeniach sprawdzą się także niewielkie stoły, które można rozłożyć w przypadku organizowania spotkania z rodziną lub przyjaciółmi.

2. Oszczędność w dodatkach

Niewielkie aranżacje łatwo przytłoczyć i sprawić, by wyglądały na zagracone. W małych salonach warto postawić na dekoracje naścienne oraz wszelkie dodatki, które pełnią zarówno funkcję ozdobną, jak i praktyczną – zasłony, poduszki, donice z zielonymi roślinami i wazony z kwiatami.

3. Lustra

Lustra to świetny sposób na wizualne powiększenie pomieszczenia. Wystarczy kilka płaskich, prostokątnych luster na jednej ścianie, by wnętrze wydawało się znacznie większe, przestronne i jaśniejsze.

4. Jasne kolory

W niewielkim salonie lepiej jest postawić na jasne kolory. Sprawdzą się odcienie beżu, jasne brązy, szarości i biel. Stonowane barwy można przełamać ciemnym lub żywym kolorem dodatków, elementów mebli i tekstyliów. Dominujące ciemne kolory przytłaczają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się mniejsze i niższe.

5. Oświetlenie

Szczególnie istotną częścią aranżacji małego salonu jest dobór oświetlenia. Należy wykorzystać kilka źródeł światła o możliwie najbardziej naturalnej barwie. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się sufitowe diody ledowe oraz dodatkowe lampy stojące lub oświetlenie naścienne.

6. Ułożenie mebli

W niewielkich salonach warto ułożyć meble przy jednej ścianie w formie tzw. meblościanki. Ten prosty trick sprawi, że pomieszczenie będzie nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również przestronne i schludne. W przypadku małej powierzchni całego mieszkania możemy zdecydować się na zakup mebli na wymiar, które pozwolą na zwiększenie miejsca do przechowywania różnych przedmiotów.