Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 2, 2019 in Wnętrze |

Styl kolonialny we wnętrzach – na jakie elementy zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie?

Styl kolonialny we wnętrzach – na jakie elementy zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie?

Zdecydowany we wzornictwie i nadający naszym wnętrzom nieco egzotyki – styl kolonialny wciąż cieszy się dużą popularnością. Chcąc urządzić dom lub mieszkanie zgodnie z jego zasadami, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. O czym warto pamiętać?

Z egzotycznych krain na europejskie salony

Orientalne wzornictwo przybyło do Europy wraz z powracającymi z indyjskich kolonii Brytyjczykami. Solidne, ciężkie meble, dekoracje wykonane z wikliny i ciemnego drewna, a także ażurowe elementy szybko zaadaptowały się w nowych wnętrzach. Aranżacja czerpiąca z bogatych rozwiązań Starego Lądu pozwala na stworzenie wnętrza, które będzie wyróżniał nie tylko egzotyczny styl, ale także przestronność oraz użyteczność. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia, bez jakiego trudno wyobrazić sobie styl kolonialny są meble.

Solidne blaty, drewniane skrzynie, wiklinowe fotele…

Patrząc na wnętrza urządzone w stylu kolonialnym, trudno oprzeć się wrażeniu, że pierwsze skrzypce grają w nim meble. Chcąc, aby aranżacja naszego salonu lub sypialni odzwierciedlała w pełni kolonialne inspiracje, dobrym wyborem będzie więc wyposażenie z egzotycznych gatunków drewna, takich jak mango, drzewo różane czy mahoń. Lite drewno z widocznymi słojami doskonale komponuje się z innymi materiałami nie tylko naturalnym kamieniem, ale także np. metalem. Szafy, komody, i stoły, ale i ramy łóżek zaskakują bogatymi zdobieniami – od dekoracyjnych frezów po wstawki nawiązujące do orientalnego wzornictwa lub stylu shabby chic.

Idealne przełamanie stylu

Aby zachować równowagę w przestrzeni, wnętrzu urządzonemu w duchu orientalnego klimatu, warto nadać nieco lekkości. Ciemne meble doskonale kontrastować będą białymi ścianami lub pastelowymi dodatkami. W zakresie dekoracji mamy szerokie pole do popisu. Aby urozmaicić wnętrze i nadać mu przytulnego charakteru, możemy umieścić w nim ażurowe ozdoby, inspirujące obrazy, moskitiery czy dekoracyjne przepierzenia. W oknach mogą zawisnąć lniane zasłony, a nad łóżkiem – zwiewny baldachim. Idealnym dodatkiem będą egzotyczne rośliny, które ulokujemy np. w dużych, drewnianych skrzyniach lub donicach.

Oświetlenie nie bez znaczenia

Kolonialna aranżacja, jaką może zostać uświetnione zostanie nasze mieszkanie, zwraca także szczególną uwagę na oświetlenie. Egzotyczny styl uzupełnią kolorowe, szklane klosze, dekoracyjne abażury z frędzlami czy lampy stojące na drewnianych, długich nogach. Tego typu rozwiązania rozświetlą pomieszczenie i nadadzą mu nieco eleganckiego, jednak nie przesadnie wytwornego charakteru.