Press ESC to close

Kredyt na dom i formalności z tym związane

Każdy, kto marzy o nowym domu, bez problemu może go wybudować, jednak w tym celu musi uzbierać określoną liczbę środków pieniężnych. W dzisiejszych czasach nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek, dlatego też najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wzięcie kredytu hipotecznego. Od czego należy jednak zacząć?

Zdolność kredytowa

Obecnie kupno domu to dosyć spory wydatek, dlatego też większość osób decyduje się w tym celu na wzięcie kredytu hipotecznego. Aby ubiegać się o taki kredyt, należy jednak w pierwszej kolejności sprawdzić swoją zdolność kredytową. Każdy bank indywidualnie określa zdolność kredytową, biorąc pod uwagę uzyskiwane co miesiąc dochody, a także wszelkie koszty stałe. Bardzo ważna jest również dotychczasowa historia kredytowa, która w wielu przypadkach wpływa znacząco na decyzję banku.

Porównanie ofert

Obecnie niemal wszystkie banki oferująkredyty umożliwiające zakup nowego domu, jednak warto nieco wcześniej zapoznać się z ofertą każdego z nich. Na co należy zwrócić jednak uwagę? Przede wszystkim na oprocentowanie, prowizję za udzielenie kredytu, a także na dodatkowe koszty związane np. z koniecznością wykupienia ubezpieczenia.

Przygotowanie dokumentów

Gdy oferta kredytu hipotecznego zostanie już wybrana, kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów. Oprócz stosowanego wniosku do banku należy przekazać dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości comiesięcznego dochodu, PIT za poprzedni rok, historię rachunku, dokumenty budowy (chodzi tutaj o projekt budowlany, dziennik budowy, pozwolenie na budowę, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu), a także dokumenty, które dotyczą danej działki budowlanej. Po złożeniu w banku wniosku oraz wszystkich wymaganych dokumentów nie pozostaje nic innego jak czekanie na decyzję kredytową. Gdy decyzja będzie pozytywna, należy udać się do banku w celu podpisania umowy. W momencie podpisania umowy bank uruchamia kredyt, przelewając wszystkie środki na konto (jednorazowo lub w transzach). Po otrzymaniu pieniędzy należy pamiętać o tym, aby co miesiąc w wyznaczonym przez bank terminie wpłacać na podane w umowie konto ratę kredytu, ponieważ w innym przypadku (w sytuacji, gdy kredyt nie będzie spłacany) bank może zająć zastawioną nieruchomość. Jeśli z jakichś przyczyn spłacanie kredytu nie będzie możliwe, czym prędzej należy o tym fakcie powiadomić bank, ustalając nowe warunki spłaty zaciągniętego zobowiązania kredytowego.