Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 12, 2019 in Nieruchomości i budowa |

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Odnawialne źródła energii od pewnego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem wielu osób i na wielu domach można znaleźć tzw. fotowoltaikę, której warto przyjrzeć się nieco bliżej. Czym jednak jest to rozwiązanie i co warto o nim wiedzieć przed podjęciem decyzji o jego instalacji?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to specjalna instalacja, dzięki której każda zainteresowana takim rozwiązaniem osoba może każdego dnia pozyskiwać energię elektryczną pochodzącą z promieniowania słonecznego. Dzięki specjalnym panelom montowanym najczęściej na dachu można cały dom zaopatrzyć w energię elektryczną bez konieczności opłacania co miesiąc wysokich rachunków za prąd zakładowi energetycznemu. Rozwiązanie to w ostatnim czasie zyskało znacząco na popularności, ponieważ uodparnia nas na podwyżki cen energii, a przy okazji dba o otaczające nas środowisko.

Jak działa fotowoltaika?

Wspomniane rozwiązanie polega na zamontowaniu najczęściej na dachu specjalnych paneli, które przez cały rok produkują energię elektryczną pochodzącą ze światła słonecznego. W przypadku fotowoltaiki niezwykle ważne jest to, iż każde domostwo wyposażone w panele na bieżąco może wykorzystywać energię “wypożyczając” naddatek zakładowi energetycznemu, który zobowiązany jest do tego, aby w razie wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, oddać z powrotem prąd. Montaż instalacji nie jest zbyt długi i najczęściej zajmuje jeden dzień. Prace nie są związane z żadnymi zabrudzeniami, czy też uszkodzeniami a serce całego urządzenia, czyli tzw. inwerter nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Specjalne, montowane panele nie wymagają żadnej obsługi i obejmuje je gwarancja wynosząca aż 25 lat.

Jaki jest koszt fotowoltaiki?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ponieważ jest to kluczowa kwestia decydująca o tym, czy możliwe będzie zainstalowanie paneli, czy też nie. Rozwiązanie to nie należy wprawdzie do najtańszych, gdyż wacha się w granicach kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy, jednak wiele banków oferuje bardzo korzystne kredyty, dlatego też jest się nad czym zastanawiać. Niezwykle ważne jest również to, iż taką inwestycję można sfinansować dotychczasowymi rachunkami za energię elektryczną. Pieniądze, które były bowiem do tej pory oddawane zakładowi energetycznemu będą przez jakiś czas spłacać koszt całej inwestycji. Po kilkunastu latach inwestycja powinna się całkowicie zwrócić. Panele fotowoltaiczne to świetne rozwiązanie, dzięki któremu po latach można zaoszczędzić na prawdę dosyć spore ilości środków finansowych, dlatego też warto się na nie zdecydować.