Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 22, 2019 in Nieruchomości i budowa |

Bloczki betonowe w budownictwie

Bloczki betonowe w budownictwie

W obecnych czasach budownictwo przypomina raczej linię produkcyjną, a nie tak jak kiedyś pracę fachowców nad danym projektem budowlanym. Dzisiejsze budownictwo to głównie budownictwo systemowe, w którym stosowane materiały stają się coraz bardziej homogeniczne. Podczas budowy nieruchomości niezwykle ważne są dobre fundamenty, jednak nie należy przy tym zapominać o ścianach, do których wznoszenia wykorzystuje się najczęściej betonowe bloczki.

Czym są bloczki betonowe?

Bloczki betonowe to w bardzo dużym skrócie drobnowymiarowe materiały budowlane, które najczęściej wykorzystuje się do wspomnianego powyżej wznoszenia ścian, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych konstrukcji. Jeszcze do niedawna do wznoszenia ścian wykorzystywano przede wszystkim pustaki, cegły, a także betonowe wylewki, jednak w nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się obecnie świetną ich alternatywę, a mianowicie opisywane bloczki. Coraz częściej wykorzystuje się je na budowach podczas wznoszenia fundamentów, gdzie zastępują one odchodzącą to przysłowiowego lamusa wylewki z betonowej mieszanki. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie w domach jednorodzinnych, ponieważ nie trzeba wówczas przygotowywać wysokiego oszalunkowania. Wiąże się to również z czasem budowy, który ulega znacznemu skróceniu, a większości osób zależy przecież na tym, aby jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu.

Produkcja bloczków

Podczas produkcji tego materiału bloczki pozostawia się w wypełnionej formie, co oznacza, iż nie zawierają one żadnych przelotnych otworów. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą bloczków oferują je także z widocznymi uwypukleniami na górnej stronie oraz z wgnieceniami na dolnej stronie. Są one wówczas idealnie dostosowane do tzw. budownictwa systemowego. Dzięki temu rozwiązaniu możliwy jest ciasny montaż, który w efekcie wzmacnia stabilność całej konstrukcji, a bezpieczeństwo w przypadku nieruchomości jest niezwykle ważne. Jakiej jednak wielkości bloczki można obecnie znaleźć w sklepach? Zazwyczaj mają one wymiary 12 × 25 cm i produkowane są o różnej, określonej z góry wytrzymałości.

Z czego wykonane są bloczki betonowe?

Betonowe bloczki produkuje się ze zwykłego betonu i w zależności od producenta mogą mieć różne wymiary. Podany powyżej wymiar jest najczęściej stosowany, jednak można również znaleźć bloczki o wymiarach 25 × 24, 12 × 24 lub 24 x 24 x 49 cm. Można je wykorzystać nie tylko do wznoszenia ścian, ale również do podmurówek np. takich pod ogrodzenie (ważna jest w ich przypadku wytrzymałość, którą bloczki zapewniają).